På ABB Process Industries används Digitalos simulatorboxar för att testa reläkonfigurationer i industriella kundprojekt. Dessa simuleringar möjliggör tester av programvaran redan tidigt i programmeringsfasen, vilket gör att fel kan upptäckas långt innan reläerna når kundernas anläggningar. .
ABB Process Industries är specialiserat på heltäckande elektrifierings-, automations- och digitala lösningar, samt branschspecifika produkter och livscykeltjänster, för hög-, mellan- och lågspänningsprojekt inom processindustrin – både i Finland och utomlands. När programmerbara reläer introducerades i början av 2000-talet sökte ABB Process Industries efter simulatorer för att kunna testa de nya reläkonfigurationerna internt. De upptäckte att Digitalos simulatorer redan användes av en av ABB:s granndivisioner, reläfabriken, och beställde flera stycken för eget bruk.
Den största fördelen med Digitalos simulatorer är deras mångsidighet. Simulatorerna kan användas både vid ABB:s egna anläggningar och hos industriprojektens processleverantörer. På processleverantörernas fabriker kan simulatorn integreras direkt med leverantörens nätverk och simulera verkliga scenarier för att säkerställa att reläprogrammeringen är korrekt och tillförlitlig.
”Genom att använda simulatorn kan reläkonfigurationer testas långt innan reläet levereras till kund. Nuförtiden är reläerna ofta anslutna via en kommunikationsbuss till ett överordnat styrsystem. Tillsammans kan vår ingenjör och styrsystemsingenjören redan tidigt i programmeringen testa larm, mätningar och styrningar mellan relä och styrsystem hos leverantören, istället för hos kunden,” förklarar Mika Luotonen, Project Engineer på ABB Process Industries.
Lösningar även för komplexa utmaningar
Digitalos simulatorer levereras idag i portabla, professionellt utformade väskor, vilket gör att de är lätta att ta med till samarbetspartners, mässor eller andra platser. Luotonen ser stor framtidspotential för Digitalos simulatorer, även i kombination med andra reläsystem än de som används idag. Han berömmer Digitalo för deras expertis och förmåga att lösa även mycket komplexa uppgifter. Hans kollega, Technical Product Manager Jani Yliaho, instämmer:
”Jag kan verkligen rekommendera Digitalo. Vårt samarbete har varit mycket lyckat. Deras kunnande, byggt på decennier av erfarenhet med simulatorer, hjälper oss att spara både tid och pengar då vi är på kundernas anläggningar,” säger Yliaho.